6 rzeczy, których nie powinniśmy jeść na czczo

Okazuje się, że wiele produktów, które chętnie spożywamy na śniadanie w ogóle nie powinny znaleźć się na talerzu. A przynajmniej nie wcześniej niż w porze lunchu. Oto 6 rzeczy, których nie powinniśmy jeść na czczo.   

  .

Kawa, nieodzowny poranny dodatek każdego corpo ludzika, hipstera, lifestylowego guru… w skrócie prawie każdego. Teoretycznie ma stawiać na nogi po zbyt krótkiej nocy. Kofeina owszem pobudza ale też podrażnia żołądek, wchodzi w reakcje z błoną śluzową co może doprowadzić do stanów zapalnych. Ponad to kofeina powoduje obkurczanie woreczka żółciowego. Nie wspominając o tym, że kawę często pijemy z mlekiem i cukrem… 

 2c2c25759dd3a66b7c78b186905821bf

Jogurt bogaty w kultury bakterii powszechnie uważany jest za doskonałą śniadaniową przekąskę. Tymczasem jedzony solo staje się prawie jałowym posiłkiem. Silne kwasy trawienne w żołądku zabiją dobroczynne bakterie z jogurtu. Jogurt na śniadanie krzywdy Ci nie zrobi ale nie przyniesie też pożądanych korzyści. Zjedz go na lunch lub jeśli chcesz zacząć od niego dzień połącz go z błonnikiem, węglowodanami…

 

Banany to kolejny śniadaniowy specjał, który powinien poczekać do lunchu. Sama kiedyś zaczynałam dzień od zjedzenia banana bo jest źródłem błonnika, witamin A, B, C, E, K oraz składników mineralnych. Właśnie jeden z minerałów – magnez – jest powodem, dla którego nie powinniśmy jeść bananów na śniadanie. Zbyt duży wyrzut magnezu do krwi może szkodzić sercu. 

 8ea0b72ccd98d8ba980e164a75e308dc

Cytrusy też wykreśl że swojego porannego jadłospisu. Kwasy zawarte w kwaśnych owocach jedzonych na czczo podrażniają żołądek i zwiększają ryzyko powstania wrzodów. 

  

Drożdżówki jak sama nazwa wskazuje mają w swoim składzie drożdże. Mimo, że słodkie, smaczne i potrafią zapchać brzuszek to drożdże w nich zawarte mogą powodować wzdęcia i podrażniać żołądek. Nie wspominając o potężnej ilości cukru, która nie służy o żadnej porze dnia. 

.  

Gazowanych napoi powinniśmy unikać ze względu na cukier o każdej porze. Ale nawet Cola Zero czy bezcukrowe energetyki nie powinny pojawiać rano na stole. Pite na pusty żołądek mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i zmniejszyć dopływ krwi do niego przez co jedzenie będzie wolniej trawione. Warto też pamiętać o tym, że gazowane napoje powodują wzdęcia przez co brzuch wydaje się większy.

photos: Pinterest