12 zasad efektywnej pracy w domu

Od jakiegoś czasu moim centrum dowodzenia światem jest moje Home Office. Mimo że już kilka lat pracuję w wolnym zawodzie to przestawienie się na pracę w pełni zdalną chwilami było trudne. Przygotowałam dla Was 12 zasad, które usprawnią pracę w domu. Niezależnie czy jesteście blogerami, freelancowymi grafikami, prowadzicie własną firmę czy pracujecie zdalnie dla agencji czy korpo te zasady sprawią, że Wasza praca będzie bardziej efektywna.

 zasady efektywnej pracy w domu

1. Twoja przestrzeń

Pierwszym krokiem do owocnej pracy w domu powinno być wyznaczenie odpowiedniej do tego przestrzeni. Jeśli nie masz wolnego pokoju, w którym można urządzić biuro. Domyślam się, że tak właśnie jest to postaraj się wydzielić trochę miejsca w innym pomieszczeniu. Odradzam organizowanie kącika do pracy w kuchni. Z doświadczenia wiem, że praca idzie tam mozolnie za to kilogramy przybiegną same. Klarownie wyznaczony Home Office pomoże Ci się skupić. Nie bez powodu kubik w korpo odcina niewolnika, tz pracownika od wszelkich dystrakcji. Skoro zdecydowałaś się na pracę w domu pragniesz wolności i komfortu, ale mimo wszystko pewien rygor trzeba zachować. Osobne Home Office to też sygnał dla domowników, że właśnie jesteś w pracy i by Ci nie przeszkadzali.

2. Udawaj, że nie jesteś w domu

Narzuć sobie podobny rygor, jaki obowiązuje w biurze. Nie rób porządków, nie umawiaj się z hydraulikiem i nie piecz babeczek „w międzyczasie”. Zrób wcześniej zakupy. Z biura nie mogłabyś wyjść na kilkugodzinne zakupy, więc pracując w domu też sobie na to nie pozwalaj. A jeśli musisz czy tak jak ja lubisz robić zakupy, kiedy nie ma ludzi w sklepach to uwzględnij to w swoim grafiku. Eksperci radzą też by siadać do pracy w odpowiednim ubraniu. Podobno ulubiony T-shirt i dresy niesprzyjaną pracowitości. Dla mnie liczy się wygoda i uwielbiam pracę w domu za to, że mogę pracować w swojej ulubionej za dużej bluzie. Mam problemy z kręgosłupem, więc dość często dłuższe teksty piszę leżąc w łóżku, ale jeśli nie ma ku temu przesłanek zdrowotnych to stanowczo Wam to odradzam.

Jak skutecznie pracować w domu (5)

3. Wychowaj domowników

Gdy zaczęłam pracować w domu największym problemem dla mnie byli domownicy, którzy uważali (i tu cytat) w domu to nie praca tylko zabawa, pracuje się w pracy. Co chwila ktoś o coś pytał, przychodził pogadać czy pragnął pokazać mi niebywale istotny filmik na YouTube. Zdarzało się, że mój chłopak podchodził zamykał mi laptopa i mówił, że za dużo pracuję. Na szczęście chłopaka da się wytresować, więc musisz jasno i nieustannie komunikować domownikom, że gdy jesteś w swoim Home Office nie wolno Ci przeszkadzać, bo właśnie opracowujesz plan jak zdobyć świat. Zajmie Ci to trochę czasu, ale nadejdzie dzień, kiedy nikt Ci nie przeszkodzi ,a Ty będziesz dumna ze swojej pracowitości.

Jak skutecznie pracować w domu (2)

4. Kup słuchawki wygłuszające

Kiedyś wydawało mi się to zbędę, ale odkąd mieszkam z facetem bez słuchawek nie byłabym w stanie napisać ani jednego tekstu.

5. Ramy, cele i grafiki

Dla mnie największym plusem pracy w domu jest to, że nie musze siedzieć od 9 do 17 w burze z przypadkowymi i co tu ukrywać mniej lub bardziej fajnymi ludźmi. Jednak w tym luksusie kryje się niebezpieczna pułapka. Łatwo się rozleniwić i znaleźć mnóstwo wymówek by robić coś innego niż praca. Przecież telewizja nie obejrzy się sama. Dlatego jeśli masz problem z motywacją ustal sobie wyraźne ramy i koniecznie je spisz. Bo w chwilach słabości łatwo o nich zapomnieć. Mogą to być konkretne cele (np. każdego dnia napisze minimum 3 strony książki, do piątku zakończę projekt) albo grafik godzinowy. Tylko podejdź do jego ustalania realistycznie. Skoro śpisz do 10 nie zakładaj, że codziennie będziesz pracować od 8.

Jak skutecznie pracować w domu (1)

6. Wyłącz Facebook

To oczywiste. Zawsze ktoś się odezwie, zawsze ktoś wrzuci filmik z kotem, który trzeba obejrzeć. Jeśli tak jak ja część spraw zawodowych załatwiasz za pośrednictwem Facebooka to pozostaje Ci udać się na trening silnej woli do mistrza Yody.

7. Osobny nr Tel i email

Służbowy mail to kwestia wygody i profesjonalizmu. Gdy pracujesz nie prywatne maile nie odciągają Twojej uwagi od spraw zawodowych, a gdy masz czas wolny nie musisz czytać maili służbowych. Ta sama zasada rozłączności pracy i życia prywatnego tyczy się telefonu, choć nie zawsze osobny numer jest niezbędny. Kiedyś miałam, ale zmęczyło mnie to i teraz mam jeden

Jak skutecznie pracować w domu (8)

8. Usuń przeszkadzajki

W twoim Home Office przestrzeń powinna sprzyjać pracy wiec usuń z zasięgu ręki/wzroku wszystko, co może Ci przeszkadzać. Biurko pełne idealnie dobranych kolorystycznie przedmiotów świetnie będzie wyglądać na Instagramie, ale niekoniecznie pomoże Ci sprawnie pracować. Grający w tle telewizor tylko czeka na chwilę Twojej słabości by odciągnąć Cię interesującym programem, bulwersującą wiadomością czy reklamą niezbędnego dla Twojego szczęścia jogurtu. Gdy już usuniesz wszystko, co może Ci przeszkadzać w skupieniu się zadbaj o to by wszystkie niezbędne akcesoria (notes, kalendarz, długopisy, ładowarkę itp.) mieć pod ręką. Pod ręką nie oznacza leżące na środku biurka. Po pierwsze nie będziesz tracić czasu na spacery po mieszkaniu, gdy bateria w telefonie będzie na wyczerpaniu. Po drugie, gdy zadzwoni klient nie będziesz nerwowo szukać kartki do zapisania ważnej informacji. To byłoby nieprofesjonalne.

9. Nie bądź kosmitą

Nie alienuj się. Spotykaj się z ludźmi, wyjdź popracować do kawiarni. Szukaj inspiracji i motywacji w różnych miejscach. Nie zamykaj się w czterech ścianach bo oszalejesz.

Jak skutecznie pracować w domu (6)

10. Bądź w chmurze

Niezależnie czy pracujesz w domu czy w biurze warto ważne dokumenty przechowywać w chmurze. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku luksus dostępu do danych z każdego miejsca zaoszczędzi Ci dużo czasu.

11. Motywacja i nagrody

Nagradzaj się! Jak stracisz motywację to nie ma korpo bosa, który Cię zmusi do pracy, więc musisz podtrzymywać swoją motywację. Najlepszą metodą są mniejsze i większe nagrody. U mnie czasem jest to pyszny deser a czasem zakupowe szaleństwo.

12. Zmieniaj kurs

To wszystko są tylko ogólne wytyczne. Wprowadź je na kilka tygodni i zobacz, co się sprawdza a co nie i zmień zasady do swoich potrzeb. To Twój statek, Ty jesteś kapitanem i to Ty wyznaczasz kurs.

photos: Pinterest