Nici liftingujące – wizyta w Fleur de Beaute

Ostatnie lata w medycynie estetycznej niewątpliwie należały do nici liftingujących. Zabieg jest małoinwazyjny, skuteczny, nie pozostawia blizn, nie wymaga rekonwalescencji i jest stosunkowo tani. Ale czy na pewno to taka idealna metoda walki z upływającym czasem? Postanowiłam to sprawdzić na własnej skórze. Na zabieg udałam się do warszawskiej kliniki Fleur de Beauté.

.

Na początek trochę teorii

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nici PDO, Aptos, First Lift Barb, Happy Lift, Hydrolift, PrincessLift, Silhouette Soft… i jeszcze w niektórych gabinetach dostępne są złote nici, choć odchodzi się już od tej metody. Różnią się one składem, budową, czasem wchłaniania się i zastosowaniem. Nici mogą poprawić owal twarzy, podnieść opadające powieki, obwisły biust i skorygować kształt kolan oraz innych partii ciała, na których skóra straciła jędrność i po prostu obwisa. Odpowiednie nici powinien dobrać lekarz po przeprowadzaniu wywiadu. Uogólniając nici PDO wykonane są z wchłanianego polidioksanonu, mogą mieć jedno włókno (monofilament) lub dwóch skręconych ze sobą (polifilament). Poniżej krótka charakterystyka kilku wybranych nici:

– Nici Aptos (firma już od 16 lat produkuje różne nici) w ich skład wchodzi kwas polimlekowy (L-lactic), który aktywuje naturalną rewitalizację skóry. Nici mają mikro wypustki, które ułatwiają zakotwiczenie w tkankach miękkich i w rezultacie mocniej podtrzymują skórę. Wchłaniają się w ciągu 360dni.

– Silhouette Soft zrobione są z kwasu polimlekowego i kwasu glikolowego, zbudowane są ze stożków, dzięki którym głęboko zakotwiczają się w tkance miękkiej i skutecznie podnoszą policzki. Efekt utrzymuje się od 12 do 18 miesięcy.

– Nici typu Barb (np. First Lift Barb) mają haczyki, przez co mogą „dźwignąć” cięższe partie skóry, np. policzki obwiśnięte z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zbudowane są z polidioksanonu, wchłaniają się do 7 miesięcy, a efekt zabiegu utrzymuje się do 2 lat.

– Nici Hydrolift to autorska metoda dr. Moniki Lelonkiewicz. Nici wykonane są z kwasu hialuronowego, co gwarantuje dobrą tolerancję organizmu oraz stymuluje wytwarzanie włókien kolagenu.

nici liftingujace

Efekt

Działanie nici liftingujących można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to fizyczne podniesie skóry w wyniku wszczepienia nici, które widać od razu po zabiegu. Ten efekt pogłębią się nawet do 2-3 miesięcy po zabiegu. Drugi efekt to długoterminowe wzmocnienie struktury skóry. Nici rozpuszczając się pobudzają tkanki do produkcji kolagenu, a same nić obudowywane są białkami, przez co skóra staje się bardziej gęsta i mocniej opiera się działaniu grawitacji. Warto zaznaczyć, że nici liftingujące są zabiegiem medycyny estetycznej, a nie operacją chirurgiczną, więc z definicji różnica przed i po będzie subtelniejsza. W przypadku nici mówimy o repozycji zwiotczałej skóry, czyli podciągnięciu jej w pożądane miejsce. Ilość tkanki pozostaje ta sama, mimo że optycznie wydaje się być jej mniej. Skóra staje się bardziej napięta, ujędrniona, zagęszczona a zmarszczki zredukowane. Plusem tej metody poza brakiem ryzyka, jakie prowadzi za sobą narkoza podczas operacji to naturalny efekt. Twarzy wygląda zauważalnie młodziej, szczuplej, ale nie jest to efekt pooperacyjnej maski. Mimo że mówi się o terminie utrzymania się efektu zabiegu to powstałe rusztowanie (z białek, głównie kolagenu) zwiększa gęstość skóry i spowalnia efekt nierównej walki z czasem i grawitacją.

 Fleur De Beaute 5

Wizyta w klincei Fleur de Beauté

Jakiś czas temu schudłam 20 kg (o tym jak to zrobiłam pisałam tutaj). Mimo, że twarz mi wyszczuplała to jednak kilka lat „dźwigania” nadmiaru tkanki tłuszczowej zrobiło swoje i skóra, zwłaszcza w okolicy podbródka i tak zwanych mopsów straciła swoją jędrność i była trochę obwisła. Długo zastanawiałam się jak zwalczyć ten defekt. Próbowałam specjalnych kremów – bezskutecznie, serii zabiegów laserowych – efekt minimalny. Już powoli zaczynałam myśleć o chirurgicznym liftingu. Po konsultacjach w kliku gabinetach medycyny estetycznej zdecydowałam się na nici liftingujące. Wybrałam klinikę Fleur de Beauté, ponieważ pani dr Aleksandra Samborska rzeczowo doradziłam mi metodę poprawy owalu twarzy i w odróżnieniu od lekarza z pewnej innej klinki nie zasugerowała całej długiej listy zabiegów, które koniecznie muszę wykonać by wyglądać jak człowiek. Wręcz przeciwnie, dr Samborska odradziła mi zabieg, na który byłam zdecydowana, tłumacząc, że moja skóra jest jeszcze za młoda na takie ekscesy. Krótko mówiąc, merytoryczne uwagi i świadomość, że lekarz ma na uwadze moje dobro, a nie własny zysk wzbudziło moje zaufanie.

Fleur De Beaute 2

Zabieg trwał niecałą godzinę i wykonany był w znieczuleniu miejscowym. Mimo że igły wędrowały przez całą moją twarz, cały proces mogę nazwać komfortowym. Jak widać na zdjęciach, zaraz po zabiegu miałam jedynie małe czerwone punkciki i swobodnie mogłam wrócić do planu dnia. Po zabiegu mogą pojawić się wylewy, siniaki i opuchnięcia, u mnie na szczęście nie wystąpiły. Jedynie przez kilka dni czasami czułam na twarzy delikatne mrowienie, ale nie budziło to większego dyskomfortu. Dla mnie dużym plusem zabiegu jest brak okresu rekonwalescencji, od razu można wrócić do normalnych obowiązków, jedynie na noc trzeba zakładać „stanik” na twarz.

Fleur De Beaute 3

A efekt… widoczny i jednocześnie naturalny. Nikt mi nie powiedział „zrobiłaś coś z twarzą”, za to często słyszałam „znowu schudłaś? Twarz ci wyszczuplała”. Nie mam już wiszącego podbródka, ale linię żuchwy chciałabym mieć jeszcze wyraźniej zarysowaną. Wiem, że nici jeszcze pracują i kontur twarzy powinien się poprawić. Gdyby jednak tak się nie stało, zawsze można wprowadzić dodatkowe nici.

Fleur De Beaute 4

Zabieg z użyciem nici liftingujących poleciłabym, każdemu, kto boryka się z utratą jędrności skóry, zmarszczkami i zależy mu na naturalnym wyglądzie. Zabieg jest małoinwazyjny i w porównaniu z liftingiem chirurgicznym nie kosztuje dużo. Jeśli na podbródku jest nadmiar tkanki tłuszczowej to przez zabiegiem warto zredukować jej ilość poprzez lipolizę. Niezdecydowanym polecam konsultacje u dr Aleksandy Samborskie w klinice Fleur de Beauté. Pani dr fachowo doradzi (lub odradzi), jaki zabieg poprawi wasz wygląd.

.

Fleur de Beauté

ul. Nowoursynowska 134

02-797 Warszawa

recepcja@fleurdebeaute.pl

www.fleurdebeaute.pl

.

photos: Caro | press