Domowe IPL – BaByliss Homelight 130 Smart

Dróg do idealnie gładkich nóg (i nie tylko) jest kilka. Od najbardziej popularnych i czasochłonnych jak regularne golenie, depilacja woskiem po trwałe, ale bardzo bolesne usuwanie zbędnego owłosienia laserem. Ostatnio do domowego arsenału pogromców niechcianych włosów dołączyły urządzenia IPL. Gdy pojawiła się możliwość przetestowania jednego z nich – BaByliss Homelight 130 Smart, nie mogłam odmówić.

babyliss 5

Depilacja, epilacja, fotodepilacja… wiele nazw, które w mowie potocznej niesłusznie używane są zamiennie. By to usystematyzować w terminologii pojawił się podział, i tak: depilacja to dobrze znana kosmetyczna metoda powierzchownego usuwania włosów (np. wosk), a epilacja to zabieg trwałego usuwania włosów (wraz z częściami znajdującymi się w skórze właściwej) np. za pomocą lasera lub urządzeń IPL .

babyliss 4

Na czym polega proces epilacji wyjaśnia dr Aleksandra Samborska z warszawskiej kliniki Fleur de Beauté – Przy epilacji wykorzystuje się zjawisko selektywnej fototermolizy. Odpowiednio dobrany pod kątem długości światła promień jest absorbowany przez tzw. chromofory (przy epilacji jest to melanina włosa). Energia światła zostaje zamieniona w energię cieplną i chromofor (melanina włosa) zostaje termicznie zniszczony. Ponieważ sąsiadujące tkanki nie absorbują ciepła nie ulegają uszkodzeniu i dlatego też zjawisko określane jest, jako „selektywne”. Zniszczenie melaniny powoduje zniszczenie całego włosa. Urządzenia IPL – Intense Pulse Light – to urządzenia gdzie źródłem światła jest ksenonowa lampa błyskowa produkująca szerokie spektrum pulsacyjnych fal świetlnych. Powstające podczas impulsu fale o różnej długości powodują rozgrzewanie się jednocześnie wielu struktur skóry. Dlatego też, dopuszczalna gęstość energii i moc wiązki musi być ograniczona, by nie przegrzać i poparzyć skóry, szczególnie w przypadku urządzeń do użytku domowego. By zabieg epilacji był skuteczny konieczny jest dobór parametrów do koloru, grubości włosa i karnacji o odpowiednio wysokiej mocy, co w przypadku technologii IPL jest niemożliwe.

 babyliss 2

Kilka lat temu był prawdziwy boom na zabiegi IPL (Intense Pulse Light). Jednak po jakimś czasie emocje trochę opadły. Dlaczego? Może, dlatego że ta metoda trwałego usuwania owłosienie okazała się nie tak do końca trwała. Swoją skuteczność w walce z niechcianymi włoskami dowiodły lasery, a gdy ceny laserowych zabiegów zmalały świadome klientki postawiły na tą metodę. Laserów do domowego użytku jeszcze nie ma i pewnie w najbliższym czasie nie będzie, ale czy warto zainwestować w domowe IPL? To zależy. Jeśli miałabym wybierać między depilacją woskiem, depilatorem lub zwykłym goleniem a domowym IPL zdecydowanie wybieram IPL. Urządzenie BaByliss Homelight 130 Smart (G940E) kosztuje 1199zł. Wydaje się dość sporo, ale biorąc pod uwagę, że za depilację woskiem nóg lub zabieg IPL w salonie zapłacimy ok. 100 zł to taki epilator zwróci się nam już po 12 zabiegach. W domowym zaciszu, bez skrępowania będziemy mogły usunąć włoski z każdego centymetra ciała. Pomoże nam w tym aplikacja na smartfona, która łączy się z urządzeniem poprzez bluetooth i po kilku pytaniach dobierze odpowiednią siłę impulsu, policzy ile strzałów wykonałyśmy oraz co dla mnie istotne przypomni o terminie kolejnej sesji. BaByliss Homelight 130 Smart, poddałam różnym testom (np. zwiększyłam moc wiązki na maximum) i nie można zrobić sobie nim krzywdy. A przynajmniej mi się nie udało. Urządzenie posiada system zabezpieczający, który nie pozwala wykonać strzału w powietrze. Z jednej strony nie ma ryzyka, że przez przypadek naciśniemy spust patrząc się w lampę, ale z drugiej strony system bywa uciążliwy. Przykładając głowicę do dużych powierzchni, jak np. uda działa bez zarzutu. Zaczyna szwankować na mniejszych partiach ciała (np. przedramionach) czasami w jedno miejsce głowice trzeba przykładać pod różnymi kątami by urządzenie pozwoliło wykonać strzał. Plusem Homelight 130 Smart jest dość duża głowica, dzięki czemu za jednym przyłożeniem naświetlamy większa partię ciała. Nawet przy największej mocy zabieg jest bezbolesny (z wyjątkiem miejsc z natury wrażliwych). Za emisję wiązki światła w tym modelu odpowiedzialna jest nowoczesna lampa Quartz Lifetime, która wystarcza na 25 cykli pełnej depilacji całego ciała.

 babyliss 3

Zakup BaByliss Homelight 130 Smart rekomendowałabym każdemu, kto marzy o gładkim ciele, ale nie ma cierpliwości na regularne golenie i jednocześnie nie toleruje bólu, jaki niosą ze sobą zabiegi laserowe. Jak mawiała moja babcia – chcesz być piękna to cierp – dlatego ja na partie ciała, które chce mieć zawsze gładkie (nogi, pachy) wybieram laser a na miejsca w których chcę jedynie osłabić włoski (przedramiona) wybieram IPL. Skąd to zróżnicowanie metod? Laser jest skuteczniejszy bo działa bardziej precyzyjnie. Laser wysyła wiązkę o jednej długości fali w jednej fazie a IPL emituje wiązkę różnych długości fali – wyjaśnia dr Aleksandra Samborska – poprzez ściśle określoną wiązkę działa na melaninę zawartą we włosie.W tym przypadku wykorzystując selektywna termolizę, czyli rozpad chromofora (melaniny włosa) pod wpływem światła możemy pracować większymi mocami, co zapewnia trwałe zniszczenie włosa.

babyliss

 

Plusy BaByliss Homelight 130 Smart:

+ Aplikacja na telefon, która nie pozwoli zrobić sobie krzywdy i przypomni o kolejnej sesji.

+ Cena. Przeliczając na ilość zabiegów, które można wykonać (nie tylko sobie) to jest to rozsądna inwestycja.

+ Intymność. W domowym zaciszu można usunąć zbędne owłosienie z każdego miejsca na ciele. Choć czasem wymaga to gimnastyki.

+ Swoboda. Zabieg możemy wykonać, kiedy nam to pasuje, nawet podczas oglądania filmu.

+ Ciało dłużej gładkie niż po depilacji.

+ Zabieg jest bezbolesny.

+ Duża głowica, czyli szybsza epilacja.

 

Minusy BaByliss Homelight 130 Smart:

– IPL jest mniej skuteczną metodą niż laser.

– Urządzenie dobiera siłę impulsu jedynie do karnacji. Nie uwzględnia koloru i grubości włosa.

– System zabezpieczający przed „strzałem w powietrze” nie działa idealnie i czasem trzeba przykładać głowicę pod różnymi kątami w to samo miejsce by urządzenie pozwoliło wykonać strzał.

– Mało komfortowe okulary.