Idealny pierścionek zaręczynowy

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy? Ostatnio coraz popularniejsza staje się wspólna wizyta u jubilera by przyszła panna młoda sama wybrała sobie wymarzony pierścionek. Metoda niezawodna, ale odbiera magię i romantyzm oświadczynom. Niespodziewane zaręczyny to coś, czego nigdy się nie zapomni i z przyjemnością opowiada się wszystkim koleżankom. Więc chyba warto zadać sobie trochę trudu i samodzielnie wybrać idealny pierścionek, który sprawi, że ukochana powie TAK. Jak to zrobić? Należy zacząć od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

.

1. Jaki jest budżet?

2. Czy na pewno ma to być diament?

3. Jaki szlif kamienia?

4. Z jakiego kruszcu będzie pierścionek?

5. Jaki styl biżuterii lubi wybranka?
6. Jaki rozmiar pierścionków nosi ukochana?
7. Na co zwrócić uwagę u jubilera?


yes 21 kruk 24 apart5 yes 12 kruk 9 kruk 8

1. Jaki jest budżet?

Sprawa wydaje się oczywista, cena pierścionka powinna być dostosowana do możliwości finansowych. Nie ma, co ulegać magii kina i temu, co widzimy w kolorowych magazynach. Nie każdego stać na kilkukaratowy diament, a branie kredytu to przesadą. Pierścionek jest symbolem miłości, dlatego przyjęło się, że musi być drogi i okazały by pokazać jakim wielkim uczuciem się pała. Ale nie zapominajmy o najważniejszym, pierścionek ma być SYMBOLEM, a nie sprawdzianem zdolności kredytowej. Nie zapominajmy też o guście ukochanej. Jedne kobiety wolą otrzymać duży brylant a inne wolą skromniejszy bo nie lubią się obnosić. Ja wlałabym dostać tańszy pierścionek a za zaoszczędzone pieniądze pojechać w niezapomnianą podróż zaręczynową.

yes 18 kruk 16 apart11

2. Czy na pewno ma to być diament?

Skoro o finansach mowa, warto zastanowić się czy na pewno musi to być diamentem? Jest to standard utrwalony przez hollywoodzkie produkcje, ale patrząc na historię oświadczyn różne kamienie szlachetne wiodły prym. Tu znowu wracamy do pytania o to, co lub ukochana. Tradycjonalistka będzie oczekiwała brylantu, inna będzie wolała inny kamień szlachetny, dopasowany do jej charakteru. Jeśli budżet jest skromny to też pytanie o to czy lepiej dać pierścionek z mikroskopijnym, ale diamantem czy z innym kamieniem szlachetnym o bardziej spektakularnej wielkości lub dużą cyrkonią. I który bardziej ucieszy ukochaną, bo może jej bardziej zależeć na walorach estetyczny lub może ślepo pragnąc diamentu. Poniżej krótka lista wybranych kamieni i ich właściwości: Dla mnie najciekawiej prezentuje się blue topaz, szafir i Tanzanit.

yes 9 kruk 22 apart14 yes 19 kruk 17 apart10

Cyrkonia – jest to kamień syntetyczny, który ma być tańszą alternatywą dla diamentów. Nie jest tak trwały jak diament, ale dobrze wykonany będzie prezentować się równie pięknie. Jest to dobry wybór, jeśli ukochana lubi tradycyjną biżuterię, ale twój budżet nie pozwala na kupno okazałego brylantu.

Ametyst – ma fioletową barwę (od jasnej po purpurową). Nazywany „kamieniem harmonii i relaksu”, ma przynosić ukojenie zestresowanym i pomagać w radzeniu sobie z emocjami, uwalnia od zmęczenia i negatywnych myśli oraz zwiększa cierpliwość. Legenda mówi, że kolor ametystu blaknie, gdy słabną uczucia ukochanego.

Rubin – jego czerwona barwa ma symbolizować miłość i namiętność, dlatego jest to drugi po diamentach najczęściej wybierany kamień w pierścionkach zaręczynowych. Ma dodawać energii, pewności siebie i optymistycznie nastrajać.

Szafir – ciemnoniebieski kamień symbolizuje stabilność i przyjaźń. Mów się, że umacnia miłość i sprzyja w dążeniu do wiedzy i samorozwoju. Kiedyś wierzono, że szafir łączy świat żywych ze światem umarłych. Będzie to idealny kamień dla kreatywnych kobiet ciekawych świata.

Szmaragd – ma zieloną barwę i nazywany jest „kamieniem szczęśliwej miłości”. Łagodzi rozdrażnienie i pomaga uzyskać harmonię.

Tanzanit – jest jednym z najrzadszych kamieni szlachetnych, co wpływa na jego cenę. Ale jego piękna niebiesko-fioletowa barwa jest warta każdej złotówki. Ma dodawać energii i uwalniać od zmartwień.

Topaz – Występuje w różnych kolorach (czerwony, różowy, żółty oraz niebieski). Blue topaz ma właściwości energetyczne, pomaga zasypiać i zwalczać depresję oraz podobno spowalnia procesy starzenia się! Jeśli chcecie by wasza ukochana była zrelaksowana i wiecznie młoda to kamień dla was.

Turkus– Od wieków uważany jest za amulet chroniący przed złem i nieszczęściami. Ma obdarzać młode żony siłą, spokojem i bystrością umysłu oraz gwarantować stałość i czystość uczuć.

yes 22 kruk 19apart9

3. Jaki szlif kamienia?

Jak już zapadła decyzja, jaki kamień znajdzie się w pierścionku trzeba się zastanowić, jaki ma mieć szlif, czyli kształt. Najpopularniejszy jest szlif brylantowy o dokładnie 58 ustawionych pod odpowiednim kątem ściankach. To właśnie ten szlif sprawia, że diament staje się brylantem. Często stosuje się też szlif rozetowy, podobny do brylantowego, ale łatwiejszy w wykonaniu. Mi najbardziej podobają się szlify trapowe, zwane też schodkowymi lub kwadratowymi. Kamień ma dużą płaską powierzchnie otoczoną prostokątnymi fasetkami (schodkami). Z tej rodziny niezwykle pięknie prezentują się szlify: szmaragdowy, princess, radiant, asscher. Wśród szlifów fantazyjnych można wymienić gruszkę, owal i serce.  Więc jaki szlif wybrać? Można przyjąć, że serduszko, mimo iż romantyczne, może być trochę infantylne. Szlify okrągłe bardziej pasują do delikatnych kobiet, a prostokątne do zdecydowanych.

yes 17 kruk 2 apart8 yes15 kruk 20apart3

4. Z jakiego kruszcu będzie pierścionek?

Było trochę zamieszania z wyborem kamienia i szlifu, więc teraz o wiele prostsze zadanie – wybór surowca. Może to być białe, żółte lub różowe złoto, platyna, tytan lub ewentualnie srebro. Zacznijmy od wyboru barwy. Jeśli ukochana nosi biżuterię w złotym kolorze taki też powinien być pierścionek, jeśli nosi różną można zdecydować się na pierścionek dwu lub trójkolorowy. Ale co jeśli nie nosi biżuterii? Kolor kruszcu należy dopasować do garderoby, jeśli wybranka preferuje chłodne szarości, odcienie niebieskiego najprawdopodobniej spodoba się jej biżuteria w kolorze srebrnym. Jeśli nosi żywe, ciepłe kolory to należy postawić na złoto. Ze złotą barwą nie ma problemu, jedyny słuszny wybór to żółte złoto. A co z barwą srebrną? To zależy od zasobności portfela. Platyna charakteryzuje się silnym połyskiem, ale rzadko występuje w przyrodzie, dlatego jest droższa niż złoto. Białe złoto (często przez laików mylone z platyną) to stop złota, w którym zamiast miedzi jest srebrzysty nikiel lub cynk. Tytan staje się, co raz bardziej popularny, jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia i tańszy od złota. Srebro, to najtańszy kruszec, dlatego powszechnie uważa się, że nie jest to dobry materiał na pierścionek zaręczynowy. Mimo to uważam, że pierścionek ma być symbolem i lepiej by był srebrny dany ze szczerego serca niż platynowy, który sprzeda się po rozwodzie.

yes 7 kruk 23 apart16 yes 16 kruk 27 apart7

5. Jaki styl biżuterii lubi wybranka?

Mamy już prawie wszystkie niezbędne informacje. Wiemy, jaki jest budżet, jaki ma być kamień i metal, więc czas określić styl. Uważam, że pierścionek zaręczynowy powinien być klasyczny, bo przynajmniej w teorii ma zdobić dłoń do końca życia, więc nie ma, co się sugerować sezonową modą. Ale to jest tylko moje zdanie. Jeśli wasza wybranka nosi tylko minimalistyczną nowoczesną biżuterię poszukajcie pierścionka w takim stylu. Jeśli nie czujecie się na siłach poproście przyjaciółkę lub siostrę ukochanej o pomoc. Trochę osobną kategorią jest biżuteria rodowa. Kiedyś pracowałam w galerii z antyczną biżuterią, nauczyło mnie to doceniać piękno i unikatowość starych precjozów i uważam oświadczyny rodzinną pamiątką za wyjątkowe romantyczne. Decydując się na pierścionek po mamie, babci czy prababci, wszystkie powyższe pytania są nieistotne, bo tutaj nie liczy się na ile trafimy z kamieniem i kształtem, ale to, co symbolizuje taki pierścionek – wejście do rodziny i niejako pokazuje, że cała rodzina akceptuje ten związek i z otwartymi ramionami wita w swoim rodzie. Problem może stanowić jedynie rozmiar. Dobry jubiler zmniejszy lub powiększy obrączkę. W ten sposób dochodzimy do ostatniego pytania przed wizytą u jubilera.

yes 24 kruk 21 apart15

6. Jaki rozmiar pierścionków nosi ukochana?

Rzadko, który mężczyzna wie, jaki rozmiar pierścionka nosi jego ukochana i nie ma w tym nic złego. Dużo kobiet też tego nie wie. Co zrobić by pierścionek pasował idealnie? Można zapytać ukochaną, ale wtedy nie będzie niespodzianki. Można pobawić się w szpiega i zobaczyć, który pierścionek nosi na serdecznym palcu i wybrać się z nim do jubilera lub zmierzyć jego rozmiar w domu. Podobno niektórzy panowie, gdy wybranka zaśnie mierzą obwód palca nitką albo porównują grubość swoich palców i decydują się wybrać rozmiar na oko.

yes 20 kruk 26apart6

7. Na co zwrócić uwagę u jubilera?

Zdobywszy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania można udać się do jubilera. Najlepiej nie raz i nie do jednego. Jeśli za pierwszym razem nic was nie zachwyci to znak, że TEGO pierścionka tu nie ma i trzeba szukać dalej. W końcu oświadczacie się z miłości, więc i wybór pierścionka powinno podpowiedzieć serce. Dla pewności możecie zrobić zdjęcie pierścionka i pokazać kilku zaufanym osobom i zobaczyć, co oni o nim sądzą. Gdy już znajdziecie ten, którym chcecie się oświadczyć zapytajcie jubilera czy możecie go oddać lub wymienić, jeśli nie spodoba się ukochanej lub gdy nie traficie z rozmiarem. Pamiętaj też o certyfikacie, który powinniście otrzymać kupując biżuterię z diamentami. Mniejsze kamienie może certyfikować jubiler przy większych najlepiej jest posiadać certyfikat GIA (Gemological Institute of America) lub HRD (Hooge Raad voor Diamant).

Kupując pierścionek u jubilera można wygrawerować na nim datę zaręczyn, inicjały lub krótką sentencję np. „na zawsze Twój”. To, co zmieści się na pierścionku zależy od grubości i rozmiaru obrączki. W przypływie kreatywności można wspólnie z jubilerem zaprojektować pierścionek. Jest to romantyczne i przy okazji ma się pewność, że żadna inna kobieta nie będzie miała takiego samogo.

yes 23 kruk 12 apart13

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydane i na koniec powtórzę jeszcze raz. Pierścionek zaręczynowy to tylko symbol miłości i tak naprawdę tylko o miłość i chęć bycia razem tu chodzi. Wybranka przyjmie oświadczyn (lub nie) niezależnie od tego, jaki to będzie pierścionek. Ale panowie, to nie przepustka pójścia na łatwiznę i skąpstwo. Na koniec kilka modeli, którym bym nie odmówiła. Najbardziej podoba mi się pierścionek z białego złota z dużym blue topazem i małymi diamentami po bokach oraz model z tanzanitem i diamentami.

apart2apart12 idealny pierscionek zareczynowy 2

photos: APART, W. Kruk, YES