podróż kulinarna: Szkocja

Jadąc do Szkocji mało, kto szykuje się na ucztę kulinarną. Haggis, czyli owcze podroby duszone w żołądku lub Black Pudding z krwią i łojem baranim nie brzmią apetycznie, ale jak zapewniają lokalni smakosze są to rarytasy warte spróbowania. Chyba trzeba im zaufać, szkockie restauracje nie przypadkiem zdobyły aż 16 gwiazdek Michelina.

38511a5b8e5968a56df7a7dc0b39c3c0

Podróż zaczniemy na północy w regionie Highlands. To najrzadziej zaludniona część europy, pełna jezior i malowniczych wzniesień bujnie porośniętych roślinnością. To także dom krów rasy Highland Cattle, których mięso uważane jest za najlepszą wołowinę na świecie. Bydło żywi się jedynie tym, co rośnie na pastwisku, dzięki czemu ich mięso jest delikatne, kruche i zawiera też więcej witamin A, D i E. Będąc tutaj warto spróbować lokalnego przysmaku, jakim jest polędwica wołowa z whisky. Koneserzy i amatorzy tego narodowego trunku powinni odwiedzić Szkocję w maju i przyłączyć się do obchodów Whisky Month. Będzie to idealna okazja, aby skosztować różnych odmian, poznać proces ważenia i historię Whisky. Podążając szlakiem Malt Whisky Trail będzie można odwiedzić najlepsze w kraju destylarnie i na własne oczy zobaczyć jak powstaje „bursztynowy nektar”.

strathisla-distillery

Jadąc na wschód, warto odwiedzić ruiny Dunnottar Castle. Wybudowany w IV wieku zamek dumnie spogląda z klifu na Morze Północne i rybackie miasteczko Stonehaven słynące z wyśmienitych śledzi. Wędzone na zimno, tz Kippers często podawane są do śniadania. Szkoci wiedzą jak ważny jest pierwszy posiłek a tradycyjny Scottish breakfast to prawdziwa uczta. Kiełbaski, bekon, jajecznica, grillowane pieczarki i pomidory, owsianka, fasola oraz tosty z konfiturą z gorzkich pomarańczy. To tylko niektóre jego składniki.

dunnottar-castle

Szkocja to nie tylko dziewicze tereny i malownicze wioski. Edynburg, stolica kraju to uniwersyteckie miasto, które w organiczny sposób łączy nowoczesność z zabytkową architekturą. Odzwierciedla się to też w kuchni. Restauracje serwujące tradycyjne dania stoją równi kuchnią fusion i szkocką wersją fast foods. W nagrodzonej gwiazdką Michelin The Kitchin można zjeść filet z halibuta podawany z ravioli ze skorupiaków, warzywami i consommé z zielonego kraba a w piekarni The Kandy Bar szybką przekąskę Scotch Pie, czyli niewielkie ciasto z mięsnym farszem. Z dworca w Edynburgu można wyruszyć w podróż luksusowym pociągiem Royal Scotsman. Na pasażerów czeka czerwony dywan przed wejściem a w wagonach wykończonych w stylu edwardiańskich niezwykłe doznania wizualne i smakowe. Podróżując przez Szkocję goście mogą stołować się w jednej z dwóch restauracji specjalizujących się w haute cusine. Anna Nash, dyrektor PR szczególnie poleca schab z jagnięciny oraz timbale z owoców leśnych w cytrynowym sorbecie. Warto zaznaczyć, że większość produktów kupowane jest na trasie od lokalnych dostawców. Na pasażerów czeka też 40 gatunków szkockiej whisky.

rs_1366x570_train_exterior_platform05

Szkocja, kojarzona z górami, kiltem, dudami i zaskakującymi potrawami ma do zaoferowania coś dla każdego. Od cichych wzniesień i czystych jezior po kosmopolityczne miasta i luksusowe wyprawy. Warto się tu wybrać, zwłaszcza w tym roku, bo 2014 to obchody Homecoming Scotland. Święto wszystkich Szkotów i całoroczna celebracja kultury, historii i oczywiście kuchni.

 .

fot. pinterest
Skrócona wersja tego artykułu ukazała się w pierwszym numerze magazynu FRIDGE

Szkockie klimaty FRIDGE nr 1