Book Report: Talk About Fashion

I have whole bookshelf dedicated to fashion so I thought to start new segment the Book Report. I want to introduce you to few books that I think are worth reading because fashion, like any other language, you have to study and practice to be fluent. Today let’s start with fashion 1on1 in Talk About Fashion.

 

Author, fashion journalist Catherine Schwaab takes a reader through fashion history, background and key dates. She describes how to identify style of the twentieth century decades and introduces key designers and basic trends. There’s also chapter about vintage and men’s fashion.  The subject is broken down into lively and concise sections with many references to art, history and pop culture. “Fashion in not a new concept. It responds to multiple needs: to cover up, to embellish, but also – and perhaps most importantly – to position ourselves in society. It is an expression of our freedom”

 

Catherine Schwaab Talk About Fashion is well written and richly illustrated, compendium of basic fashion knowledge.  It’s a must read for not yet experience fashionistas and I thing that fashion pros will find it interesting as well.

 

Pages: 256
Cover: paperback
Published: 2011
Publisher: Flammarion
Book is available at www.tmc.com.pl
Bookstore „Jak wam się podoba…”, 71 Wilcza st. Warsaw

 

>>> A teraz po polsku… <<<

 

Moja półka ugina się pod ciężarem książek o modzie, dlatego pomyślałam, że czas wprowadzić nowy segment Book Report. Chcę w nim podzielić się z wami kilkoma ciekawymi tytułami. Na pierwszy ogień idzie Talk About Fashion.

 

Autorka, modowa dziennikarka Catherine Schwaab, zabiera czytelnika w podróż poprzez historię mody, omawia jej punkty zwrotne i tło zmian. Pokazuje, czym charakteryzują się poszczególne dekady XX wieku i przedstawia najważniejszych projektantów, ich dzieła oraz podstawowe trendy. W książce jest też rozdział poświęcony modzie męskiej i vintage. Temat podzielony jest na zwięzłe, rozdziały z licznymi odniesieniami do sztuki, historii i pop kultury. „Moda nie jest pojęciem nowym. Odpowiada ona na wiele potrzeb: okrycia się, upiększenia, ale także – a może przede wszystkim – służy do określenia naszej pozycji społecznej. Jest też wyrazem naszej wolności ”

 

Catherine Schwaab Talk About Fashion jest dobrze napisanym i bogato ilustrowanym, kompendium podstawowej wiedzy o modzie. Jest to obowiązkowa lektura dla mniej doświadczonych fashionistów, ale myślę, że starzy wyjadacze również znajdą w niej coś dla interesującego.

 

Stron: 256
Oprawa: miękka
Opublikowano: 2011
Wydawnictwo: Flammarion
Książka jest dostępna na www.tmc.com.pl
Księgarnia „Jak wam się podoba …”, ul, Wilcza 71, Warszawa

 

You may also like:

Political Dress

Fashionable Kids

Bądź boska