Trishna (Triszna. Pragnienie miłości)

Trishna (w polskiej wersji Triszna. Pragnienie miłości) to wyjątkowe love story na podstawie powieści Thomasa Hardy’ego Tessa d’Urberville. Film zabiera nas w podróż do różnych części Indii, gdzie w malowniczych sceneriach zagłębiamy się w romans głównych bohaterów. Tytułowa Trishna to piękna dziewiętnastoletnia mieszkanka małej, biednej wioski a Jay to przystojny, dwudziestoletni Hindus wychowany w Wielkiej Brytanii, syn właściciela sieci hoteli.

 

W filmie widzimy, jaka jest ogromna przepaść kulturowa i ekonomiczna pomiędzy konserwatywnym Radżastanem a bardziej liberalnym Mumbajem. Wyraźnie wpływa to na dynamikę związku głównych bohaterów. Związku, który od początku jest zbudowany na nierównych relacjach wynikających nie tylko z różnic społecznych, ale też pewnego rodzaju stygmat patriarchatu. Niby prosta opowieść o miłości staje się wielowymiarową historią, w której miłość przeplata się z przemocą a szacunek z tyranią. Uświadamiamy sobie jak cienka potrafi być linia pomiędzy wyzwalającą miłością a destrukcyjnym uzależnieniem emocjonalnym.

 

Polska premiera filmu planowana jest na luty 2013, ale jeśli uda się Wam go znaleźć na różnych festiwalach filmowych to polecam.

 

W głównych rolach występują: Freida Pinto znaną z filmu Slumdog. Milioner z ulicy i Riz Ahmed, (Droga do Guantanamo). Reżyseria i scenariusz: Michael Winterbottom