Political Dress – dobre i polskie!

To już taka nasza polska tradycja, że zachód zawsze wydaje się nam ciekawszy. Zwłaszcza wyraźne jest to w aspekcie mody. Każdy początkujący fashionista zapytany o historię opowie o Coco, Gianni’m, ci bardziej wytrawni wspomną o Lacroix czy Halston’ie. Mało kto jest świadomy naszej bogatej, i co tu ukrywać, niełatwej historii. Dlatego film Political Dress uważam za pozycję obowiązkową nie tylko dla miłośników mody.
Obraz zabiera nas w podróż do trochę zapomnianego świata peerelowskich komisów, ‚ciuchów’, Hofflandu i punku. Wspomnienia weteranów polskiej mody i artystów rzucają nowe światło na tą epokę. Uświadamiają nam, że brak towaru w sklepach był idealna pożywką dla kreatywności i zaradności domorosłych krawcowych. Bluzka z koronki odprutej z poszewki czy spódnica z obicia krzesła to tylko niektóre z patentów jednej z bohaterek. Barbara Hoff opowiada o początkach swojej kariery i o tym jak tworzyła kolekcje w czasach, w których nie można było kupić materiału. Wojciech Plewiński wspomina sesje okładkowe Przekroju a Tomasz Lipiński mówi jak milicja piętnowała hipisów. Całą historie spina Ania Kuczyńska, która na naszych oczach tworzy współczesna wersję peerelowskiej political dress.
Gratuluję tak udanego i inspirującego dokumentu!

www.politicaldress.pl

 

Reżyseria: Judyta Fibiger
Napisane przez: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska

Dokumentacja: Robert Kiełb

Produkcja: Pawel Potoroczyn, Kama Janczyk

Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Daniel Bloom
Montaż: Wojtek Słota
Animacje: Bartek Kulas
Postprodukcja : The Chimney Pot
Obsada: Barbara Hoff, Janusz Glowacki, Ania Kuczynska, Mirosław Pęczak, Tomek Lipiński, Kora, Wilhelm Sasnal, Andrzej Wajda, Mariusz Treliński, Barbara Hulanicki, Wojciech Plewiński, Jerzy Turbasa, Tadeusz Rolke, Krzysztof Strużyna..