Debiutanci na Fashion Week

Szósta edycja Fashionphilosophy Fashion Week Poland zbliża się wielkimi krokami. Zamiast skupiać się na tym kogo nie będzie i dlaczego, kto w tym sporze ma rację, skupmy się na tym o co w całym tym zamieszaniu zwanym Fashion Week chodzi, czyli na promowaniu polskich projektantów. Najbliższa odsłona FW obfituje w debiutantów, zwłaszcza na OFFie, i to na nich warto mieć oko. Szkoda że nie będzie Zuo Corp., Bohoboco czy Jemioła ale może nowa krew” wniesie powiem świeżości na łódzkie wybiegi.

 

 

OFF Out Of Schedule:

MARTA ADAMIEC zestawia surowe formy ze światem fantazji i ludowych wierzeń. Sylwetki kobiece nawiązują do słowiańskich topielic i rusałek, podkreślają naturalne piękno i pewnego rodzaju eteryczną urodę. Dominują minimalne formy, delikatne materiały i własnoręcznie wykonane nadruki.

 

ALEXIS AND PONY na pokaz tej enigmatycznej marki czeka wiele modowych wyjadaczymimo że duet ma na swoim koncie dopiero jedną kolekcję i kilka wystaw. Zobaczymy czy ubrania dla wrażliwych gangsterów okażą się hitem OFFowych pokazów.

 

DUD.ZIN.SKA to marka Ani Dudzińskiej, znanej z eksperymentalnych mini serii ubrań dla Fash.Lab. Projekty Dudzińskiej to gra kontrastów. Z właściwą sobie finezją zestawia piękno i brzydotę, mat i połysk. Projektantka określa swój styl jako użytkową awangardę.

 

GREGOR GONSIOR to chyba największe nazwisko w gronie tegorocznych debiutantów. W 2008 swoją dyplomowa kolekcją zgarnął większość prestiżowych nagród w kraju, ze Złotą Nitką na czele a w 2009 pokazał ją na Vienna Fashion Week. Z kolei swoją najnowsza kolekcję zaprezentował na Mercedes-Benz Fashion Week w Berlinie. Specyficzna teatralność, starannie dobrane tkaniny, duży nacisk na akcesoria to główne cechy projektów Gonsiora. Niecierpliwie czekam na to co przygotował na Fashion Week.

 

MONIKA GROMADZIŃSKA to laureatka I miejsca w konkursie Modowe Inspiracje Lancia Versus w 2009r, finalistka New Look Design 2009 i Re act Fashion Show w 2011. W jej kolekcjach często punktem wyjścia jest klasyczna, prosta sukienka, którą transformuje w niebanalne dzieło.

 

IMA MAD to młodziutka marka, powstała w tym roku. Trio projektantów na OFFie zaprezentuje kolekcję „We come to you Father”. Zaintrygowani?

 

JAKUB PIECZARKOWSKI łaczy obowiązujące trendy z awangardowymi elementami i dodatkami. W swoich projektach wykorzystuje znane materiały i surowce łącząc je w nieszablonowy sposób. Nie wiemy co pokaże na Fashion Week ale wiemy że będą nadruki, które powstały we współpracy z ODIO TEES.

 

JOANNA STARTEK projektuje dla mężczyzn chcących wyróżniać się swoim wyglądem. Jej kolekcja „Once Upon a Time” to wariacje na temat uniformu i jego antytezy. Inspiracją dla kolekcji są zdjęcia Jim’a Naughten’a. Możemy spodziewać się czystych linii, stonowanych barw i oryginalnych kroi.

 

UDA-a to przede wszystkim totalny unisex. Androgeniczność projektów sprawia że mogą one tworzyć kobiece sylwetki ale też męską awangardę. Proste formy zestawione są ze świadomie zniszczonymi ,niedokończonymi elementami.

 

 

Designer Avenue:

 

BIZUU stawia na ponętny dekolt, zwiewne falbanki, finezyjne wzory i luksusowe włoskie materiały. Światowe trendy współgrają z nowatorskimi rozwiązaniami tworząc kolekcję dla współczesnych indywidualistek, które nie chcą eksperymentować z awangardą.

 

MONIKA BŁAŻUSIAK zajmuje się projektowaniem ubioru i drukiem na tkaninie. Przewrotnie w jej autorskich kolekcjach nie zobaczymy printów. Królują czarne płaty materiału zamknięte w architektonicznych formach. Stara się znaleźć złoty środek między wizja a funkcjonalnością ubioru. Projektantka stawia na wysokiej jakości tkaniny oraz często sięga po naturalne skóry.

 

JAROSŁAW JUŹWIN chce tworzyć ubrania które będą zdobić a nie udziwniać kobiety, jak mówi wizerunek towarzyszy nam na co dzień, jest naszym drugim ja. Każda kolekcja to dla niego początek, nowe wyzwanie, odrębny projekt. Woli poszukiwać na nieznanych polach niż powielać powszechnie uznane wzorce.

 

EWELINA KLIMCZAK debiutuje w alei Projektantów ale na Fashion Week pokazała się w 2010r na OFFie. Łączy stonowaną klasykę ze streetowym luzem. W jej projektach widać inspiracje miastem, jego rytmem i architekturą. Jest to jedna z projektantek na której pokaz czekam z niecierpliwością.

 

TOMAOTOMO by Tomasz Olejniczak jego projekty to, jak sam mówi, połączenie modernistycznego kształtu z utęsknionym, klasycznym brzmieniem mody. Projektant często sięga po przezroczyste materiały i skóry, łączy je w klasycznych formach maxi i mini. W jego kolekcjach znajdują się modele dla młodych energicznych kobiet jak i dla dojrzalszych miłośniczek klasyki. Swoja kolekcję S/S 2012 pokazał na Vancouver Fashion Week.